GSGTL1R510
DigiKey Part Number
4786-GSGTL1R510TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-GSGTL1R510CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-GSGTL1R510DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSGTL1R510
Description
MOSFET, N-CH, SINGLE, 300.00A, 1
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 300A (Tc) 480W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank Toll
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
265 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
16200 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
480W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
Toll
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5mOhm @ 30A, 10V