BZX84C4V7
DigiKey Part Number
4786-BZX84C4V7TR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-BZX84C4V7CT-ND - Cut Tape (CT)
4786-BZX84C4V7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C4V7
Description
DIODE ZENER 4.7V 350MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.7 V 350 mW ±6.38% Surface Mount SOT-23
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6.38%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW