GT023N10TL
DigiKey Part Number
3141-GT023N10TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
3141-GT023N10TLCT-ND - Cut Tape (CT)
3141-GT023N10TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT023N10TL
Description
MOSFET N-CH 100V 330A TOLL-8
Detailed Description
N-Channel 100 V 330A (Tc) 395W (Tc) Surface Mount TOLL-8L
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.9mOhm @ 80A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
121 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8058 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
395W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TOLL-8L
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V