GT023N10T
DigiKey Part Number
4822-GT023N10T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT023N10T
Description
MOSFET N-CH 100V 226A 250W 2.7m(
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 140A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-220
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
90 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8086 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
500W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.7mOhm @ 20A, 10V