WR9QI1660CCPN-NAR6B
WR9QI1660CCPN-NAR6B
WR9QI1660CCPN-NAR6B
DigiKey Part Number
1939-1557-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR9QI1660CCPN-NAR6B
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 40W
Detailed Description
24V 40 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Single Blade Included) Input
EDA/CAD Models
WR9QI1660CCPN-NAR6B Models
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Multi-Blade (Single Blade Included)
Input Connector
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
1.71" L x 2.91" W x 1.39" H (43.5mm x 74.0mm x 35.3mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, LPS, PSE, RCM, UKRSepro, UL, VCCI
Current - Output (Max)
1.66A
Standard Number
1310; 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
40 W