WR9QE500LCP-N(R6B)
WR9QE500LCP-N(R6B)
WR9QE500LCP-N(R6B)
DigiKey Part Number
1939-1536-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR9QE500LCP-N(R6B)
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WR9QE500LCP-N(R6B) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
72" (1.83m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
1.59" L x 2.52" W x 1.18" H (40.5mm x 64.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
BSI, CB, CCC, CE, cULus, EAC, FCC, GS, LPS, PSE, RCM, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
500mA
Standard Number
Power (Watts)
6 W