TR9CI1500LCPIMR6B
TR9CI1500LCPIMR6B
TR9CI1500LCPIMR6B
DigiKey Part Number
1939-1769-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9CI1500LCPIMR6B
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 36 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TR9CI1500LCPIMR6B Models
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
60.2" (1.53m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.46" L x 1.97" W x 1.40" H (113.3mm x 50.0mm x 35.5mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, EAC, ETL, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
1.5A
Standard Number
1310; 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
36 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)