FN-PX12-16
DigiKey Part Number
3196-FN-PX12-16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN-PX12-16
Description
SILENT 12 PWM - BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
1 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Hydrodynamic 64.5 CFM (1.81m³/min) 4 Position Rectangular Connector
Category
Static Pressure
0.063 in H2O (15.7 Pa)
Mfr
Bearing Type
Hydrodynamic
Series
Fan Type
Packaging
Retail Package
Features
PWM Control
Part Status
Active
Noise
25.5dB(A)
Voltage - Rated
RPM
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Termination
4 Position Rectangular Connector
Width
25.00mm