FFC3B11-10-T
DigiKey Part Number
2073-FFC3B11-10-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-FFC3B11-10-TCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-FFC3B11-10-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC3B11-10-T
Description
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FFC3B11-10-T Models
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
10
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.098" (2.50mm)