DCJ250-20-B-K1-A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DCJ250-20-B-K1-A |
Description | DC HIGH POWER JACK, THRU HOLE, H |
Customer Reference | |
Detailed Description | Power Barrel Connector Jack 2.55mm ID (0.100"), 5.50mm OD (0.217") Through Hole, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DCJ250-20-B-K1-A Models |
Category | Termination Solder |
Manufacturer GCT | Shielding Shielded |
Series | Features Board Guide |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Rated 20VDC |
Part Status Last Time Buy | Current Rating (Amps) 8 A |
Connector Type Jack | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Gender Male | Operating Temperature -20°C ~ 70°C |
Industry Recognized Mating Diameter 2.55mm ID (0.100"), 5.50mm OD (0.217") | Contact Material - Plating Silver |
Actual Diameter 0.098" (2.50mm ID), 0.209" (5.30mm OD) | Housing Material Polyamide (PA10T), Nylon 10T |