FSP700-90MPB
DigiKey Part Number
2967-FSP700-90MPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP700-90MPB
Description
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V 4X12V 700W
Customer Reference
Detailed Description
ATX AC DC Converters 8 Output 3.3V 5V 12V 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 3
16 A
Mfr
Current - Output 4
16 A
Series
Current - Output 5
16 A
Packaging
Box
Current - Output 6
16 A
Part Status
Active
Power (Watts)
Type
ATX
Applications
ITE (Commercial), Medical
Number of Outputs
8
Efficiency
85%
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Operating Temperature
0°C ~ 50°C (With Derating)
Voltage - Output 1
3.3V
Features
PFC, Standby Output, Universal Input
Voltage - Output 2
5V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 3
12V
Size / Dimension
6.50" L x 5.91" W x 3.39" H (165.0mm x 150.0mm x 86.0mm)
Voltage - Output 4
12V
Approval Agency
CE, cURus, FCC, TUV, VCCI
Voltage - Output 5
12V
Standard Number
60601-1; 60950-1
Voltage - Output 6
12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
24 A
Base Product Number
Current - Output 2
24 A