FSP250M-KBA is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 4
Datasheet
19V 250 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
FSP250M-KBA Medical Adapter
FSP250M-KBA
DigiKey Part Number
2967-FSP250M-KBA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP250M-KBA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 250W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
FSP Technology Inc.
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Region Utilized
International
Cord Length
36" (0.91m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
8.30" L x 3.45" W x 1.63" H (210.8mm x 87.6mm x 41.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, FCC, TUV, VCCI
Voltage - Output
19V
Standard Number
Current - Output (Max)
13.16A
Base Product Number
Power (Watts)
250 W