FSP180-50FGNBI(M)
DigiKey Part Number
2967-FSP180-50FGNBI(M)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP180-50FGNBI(M)
Description
AC/DC CNVT 3.3V 5V 12V -12V 180W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ATX AC DC Converters 4 Output 3.3V 5V 12V -12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 2
12 A
Mfr
Current - Output 3
12 A
Series
Current - Output 4
300 mA
Packaging
Box
Power (Watts)
Applications
ITE (Commercial), Medical
Type
ATX
Efficiency
72%
Number of Outputs
4
Operating Temperature
50°C
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Features
Standby Output, Universal Input
Voltage - Output 1
3.3V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
5V
Size / Dimension
5.91" L x 3.21" W x 1.59" H (150.0mm x 81.5mm x 40.5mm)
Voltage - Output 3
12V
Approval Agency
CE, CCC, cULus, FCC, GS, TUV
Voltage - Output 4
-12V
Standard Number
60601-1; 60950-1
Current - Output 1
8 A