FSP150-ABAN3
DigiKey Part Number
2967-FSP150-ABAN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP150-ABAN3
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19V 150 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
FSP Technology Inc.
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
70.9" (1.80m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
5.96" L x 2.98" W x 1.00" H (151.3mm x 75.6mm x 25.4mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, CCC, cULus, FCC, GS, TUV, VCCI
Voltage - Output
19V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
7.89A
Base Product Number
Power (Watts)
150 W