FSP065-DHCM1
DigiKey Part Number
2967-FSP065-DHCM1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP065-DHCM1
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 65W
Customer Reference
Detailed Description
12V 65 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
65 W
Manufacturer
FSP Technology Inc.
No Load Power Consumption
210mW
Series
Polarization
Positive Center
Applications
Medical
Efficiency
87%
Region Utilized
International
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.08" L x 2.01" W x 1.22" H (129.0mm x 51.0mm x 30.9mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Current - Output (Max)
5.42A