FC2BSBBMM16.0-T3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FC2BSBBMM16.0-T3 |
Description | CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 MHz ±50ppm Crystal 20pF 200 Ohms 4-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
Category | Load Capacitance 20pF |
Mfr | ESR (Equivalent Series Resistance) 200 Ohms |
Series | Operating Mode Fundamental |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -10°C ~ 60°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type MHz Crystal | Package / Case |
Frequency 16 MHz | Supplier Device Package 4-SMD (2.5x2) |
Frequency Stability ±50ppm | Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
Frequency Tolerance ±50ppm | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |