FC2BSBBMM16.0-T3
DigiKey Part Number
631-FC2BSBBMM16.0-T3TR-ND - Tape & Reel (TR)
631-FC2BSBBMM16.0-T3CT-ND - Cut Tape (CT)
631-FC2BSBBMM16.0-T3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC2BSBBMM16.0-T3
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±50ppm Crystal 20pF 200 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)