SKA40C-12
DigiKey Part Number
1866-4583-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SKA40C-12
Description
DC DC CONVERTER 12V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 3.33A 36V - 75V Input
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
88.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.43" H (50.8mm x 50.8mm x 11.0mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
3.33A