Image for P22/13-3C90 is not available
P22/13-3C90
DigiKey Part Number
P22/13-3C90-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P22/13-3C90
Description
FERRITE CORE P 4.2UH 3C90 2PC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3C90 Ferrite Core P Type Length Width 0.866" (22.00mm) Diameter 0.528" (13.40mm) Height
Category
Gap
Ungapped
Manufacturer
Ferroxcube
Effective Permeability (µe)
1660.0
Packaging
Bulk
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.497
Part Status
Active
Effective Length (le) mm
31.5
Core Type
P
Effective Area (Ae) mm²
63.4
Supplier Device Package
P 22 x 13
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
50.9
Material
3C90
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Diameter
0.866" (22.00mm)
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
4.2 µH
Height
0.528" (13.40mm)
Tolerance
±25%