SMCJ45CA
DigiKey Part Number
2156-SMCJ45CA-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
SMCJ45CA
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
72.7V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
50V