XS1000-24N-001
DigiKey Part Number
633-1362-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XS1000-24N-001
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1008W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 380 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 380 VDC
Size / Dimension
9.37" L x 5.04" W x 1.60" H (238.0mm x 128.0mm x 40.6mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
42 A