ERFSR050062RZ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ERFSR050062RZ |
Description | 0805/0.50AMP/06V/T&R/ROHS |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 500 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 100 ms |
Manufacturer Excel Cell Electronic Co., Ltd. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 150 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 850 mOhms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Polymeric | Package / Case 0805 (2012 Metric), Concave |
Voltage - Max 6V | Size / Dimension 0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA | Thickness (Max) 0.049" (1.25mm) |
Current - Trip (It) 1 A | Approval Agency cURus |
Current - Max 100 A |