ERFSR010152RZ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ERFSR010152RZ |
Description | 0805/0.10AMP/15V/T&R/ROHS |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 100 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 1.5 s |
Manufacturer Excel Cell Electronic Co., Ltd. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 700 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 6 Ohms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Polymeric | Package / Case 0805 (2012 Metric), Concave |
Voltage - Max 15V | Size / Dimension 0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA | Thickness (Max) 0.039" (1.00mm) |
Current - Trip (It) 300 mA | Approval Agency cURus |
Current - Max 100 A |