AP1501-ADJ-EV
DigiKey Part Number
5272-AP1501-ADJ-EVTR-ND - Tape & Reel (TR)
5272-AP1501-ADJ-EVCT-ND - Cut Tape (CT)
5272-AP1501-ADJ-EVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP1501-ADJ-EV
Description
IC REG BUCK ADJ 3A TO263-5L
Manufacturer Standard Lead Time
1 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Output (Max)
37V
Part Status
Active
Current - Output
Function
Step-Down
Frequency - Switching
150kHz
Output Configuration
Positive
Synchronous Rectifier
No
Topology
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
4.5V