AMS1117-1.8 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AMS1117-1.8 |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223-3L |
Manufacturer Standard Lead Time | 1 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3L |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A |
Mfr | Current - Output |
Series | Current - Quiescent (Iq) 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 75dB (120Hz) |
Part Status Active | Control Features Current Limit |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 12V | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Supplier Device Package SOT-223-3L |