TCEHCBS-12-01
TCEHCBS-12-01
Supporting your Project: Printed Circuit Board Solutions
TCEHCBS-12-01
DigiKey Part Number
RPC1447-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCEHCBS-12-01
Description
BRD SPT CRNR/EDGE HOLD SCRW MNT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Board Support Corner, Edge Holding / Screw Mount Nylon 0.750" (19.05mm) 3/4"
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCEHCBS-12-01 Models
Mounting Type
Screw Mount
Manufacturer
Essentra Components
Between Board Height
0.750" (19.05mm) 3/4"
Series
Support Panel Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Packaging
Bulk
Mounting Hole Diameter
0.120" (3.05mm)