EXWHC2-250-01
DigiKey Part Number
RPC1183-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXWHC2-250-01
Description
CBL CLIP P-TYPE NATURAL FASTENER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Clip, P-Type Natural Fastener 0.250" (6.35mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EXWHC2-250-01 Models
Category
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Manufacturer
Essentra Components
Color
Natural
Series
Length
0.827" (21.00mm)
Packaging
Bulk
Width
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Panel Hole Size
0.157" (4.00mm)
Type
Clip, P-Type
Material Thickness
0.039" (1.00mm)
Type Attributes
Locking, Round
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Opening Size
0.250" (6.35mm)