CRLCBSK-2-12-01
DigiKey Part Number
RPC3672-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRLCBSK-2-12-01
Description
BOARD SUPRT SNAP LOCK NYLON 12MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Board Support Snap Lock / Snap Lock Nylon 0.472" (12.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRLCBSK-2-12-01 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Overall
0.823" (20.90mm)
Manufacturer
Essentra Components
Support Hole Diameter
0.157" (3.99mm)
Series
Support Panel Thickness
0.063" (1.60mm)
Packaging
Bulk
Mounting Hole Diameter
0.213" (5.40mm)
Part Status
Active
Mounting Panel Thickness
0.039" ~ 0.063" (1.00mm ~ 1.60mm)
Holding Type
Snap Lock
Features
Locking, Reverse Mounting
Mounting Type
Snap Lock
Material
Nylon
Between Board Height
0.472" (12.00mm)