36440MF025
DigiKey Part Number
145-36440MF025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
36440MF025
Description
HEX STANDOFF #4-40 NYLON 1/4"
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Hex Standoff Threaded #4-40 Nylon 0.250" (6.35mm) 1/4" Natural
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
36440MF025 Models
Category
Screw, Thread Size
Mfr
Diameter - Outside
0.250" (6.35mm) 1/4" Hex
Series
Between Board Height
0.250" (6.35mm) 1/4"
Packaging
Bulk
Length - Overall
0.438" (11.11mm)