010832PW075
DigiKey Part Number
RPC8000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
010832PW075
Description
MACH SCREW PAN PHILLIPS #8-32
Detailed Description
#8-32 Pan Head Machine Screw Phillips Drive Nylon
EDA/CAD Models
010832PW075 Models
Category
Thread Size
#8-32
Head Diameter
0.314" (7.98mm)
Series
Head Height
0.110" (2.79mm)
Length - Below Head
0.750" (19.05mm) 3/4"
Length - Overall
0.860" (21.84mm)