010256P075
DigiKey Part Number
RPC7550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
010256P075
Description
MACH SCREW PAN HEAD SLOTTED 2-56
Detailed Description
#2-56 Pan Head Machine Screw Slotted Drive Nylon
EDA/CAD Models
010256P075 Models
Category
Drive Type
Slotted
Series
Head Diameter
0.161" (4.09mm)
Head Height
0.098" (2.49mm)
Length - Below Head
0.750" (19.05mm) 3/4"