B57164K0220K000
DigiKey Part Number
495-B57164K0220K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B57164K0220K000
Description
THERMISTOR NTC 22OHM 2900K DISC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 22 Disc, 5.5mm Dia x 5.0mm W
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B57164K0220K000 Models
Category
B25/100
2900K
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Power - Max
450 mW
Length - Lead Wire
1.42" (36.00mm)
Resistance in Ohms @ 25°C
22
Mounting Type
Through Hole
Resistance Tolerance
±10%
Package / Case
Disc, 5.5mm Dia x 5.0mm W
B Value Tolerance
±3%