EPC23101ENGRT
DigiKey Part Number
917-EPC23101ENGRTTR-ND - Tape & Reel (TR)
917-EPC23101ENGRTCT-ND - Cut Tape (CT)
917-EPC23101ENGRTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPC23101ENGRT
Description
TRANS GAN 100V EPOWER STAGE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Half Bridge Driver General Purpose Gallium Nitride (GaN) FETs 14-QFN (3.5x5)
Category
Current - Output / Channel
65A
Manufacturer
EPC
Voltage - Supply
10V ~ 80V
Series
Voltage - Load
10V ~ 80V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Features
Bootstrap Circuit, Slew Rate Controlled
Output Configuration
Half Bridge
Fault Protection
ESD, UVLO
Applications
General Purpose
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Interface
Logic
Package / Case
14-PowerWFQFN
Load Type
Inductive, Capacitive, Resistive
Supplier Device Package
14-QFN (3.5x5)
Technology
Gallium Nitride (GaN) FETs
Base Product Number
Rds On (Typ)
3.3mOhm