C6351A.41.10
DigiKey Part Number
C6351A-50-ND
Manufacturer
Encore Wire
Manufacturer Product Number
C6351A.41.10
Description
CABLE 2COND 20AWG GRAY 50'
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable Gray 20 AWG 50.00' (15.24m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.192" (4.88mm)
Packaging
Spool
Length
50.00' (15.24m)
Part Status
Active
Jacket Color
Gray
Cable Type
Voltage
300 V
Number of Conductors
2
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Wire Gauge
Usage
Communication, Control
Conductor Strand
7/28
Jacket (Insulation) Thickness
0.0250" (0.635mm)