C2830A.18.10
DigiKey Part Number
C2830AG-500-ND
Manufacturer
Encore Wire
Manufacturer Product Number
C2830A.18.10
Description
CABLE 2COND 18AWG GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable Gray 18 AWG 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.190" (4.83mm)
Mfr
Length
500.0' (152.4m)
Packaging
Spool
Jacket Color
Gray
Part Status
Active
Ratings
ASTM B-33
Cable Type
Voltage
300 V
Number of Conductors
2
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Wire Gauge
Usage
Communication, Control
Conductor Strand
16/30
Jacket (Insulation) Thickness
0.0150" (0.381mm)