ED-PSU1204-EU
DigiKey Part Number
4555-ED-PSU1204-EU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED-PSU1204-EU
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Detailed Description
12V 48 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
CEE 7/16
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.66" L x 1.30" W x 2.26" H (93.0mm x 33.0mm x 57.5mm)
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
4A
Standard Number
Power (Watts)
48 W