ECS-44-20-4X
DigiKey Part Number
X1047-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-44-20-4X
Description
CRYSTAL 4.433618MHZ 20PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.433618 MHz ±30ppm Crystal 20pF 150 Ohms HC-49/US
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-44-20-4X Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
150 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
4.433618 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm