ECS-271.2-10-37-CKM-TR
DigiKey Part Number
XC2511TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2511CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2511DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-271.2-10-37-CKM-TR
Description
CRYSTAL 27.1200MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.12 MHz ±10ppm Crystal 10pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-271.2-10-37-CKM-TR Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
27.12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)