ECS-25-S-1X
DigiKey Part Number
X1003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-25-S-1X
Description
CRYSTAL 2.5000MHZ SERIES TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 MHz ±30ppm Crystal Series 300 Ohms HC-49/U
EDA/CAD Models
ECS-25-S-1X Models
Category
Load Capacitance
Series
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
300 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
2.5 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.530" (13.46mm)
Frequency Tolerance
±30ppm