ECS-18-13-1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ECS Inc.
In Stock: 13.393
Datasheet
Direct
CTS-Frequency Controls
In Stock: 1.609
Datasheet
1.8432 MHz ±30ppm Crystal 13pF 750 Ohms HC-49/U
ECS-18-13-1
DigiKey Part Number
X067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-18-13-1
Description
CRYSTAL 1.8432MHZ 13PF TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECS-18-13-1 Models
Category
Load Capacitance
13pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
750 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
1.8432 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.530" (13.46mm)
Frequency Tolerance
±30ppm