ECS-160-10-37B2-JTN-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-160-10-37B2-JTN-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-160-10-37B2-JTN-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-160-10-37B2-JTN-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-160-10-37B2-JTN-TR
Description
CRYSTAL 16 MHZ 10PF SMD
Detailed Description
16 MHz ±20ppm Crystal 10pF 150 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-160-10-37B2-JTN-TR Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
150 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)