ECS-120-10-36Q-JEN-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-120-10-36Q-JEN-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-120-10-36Q-JEN-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-120-10-36Q-JEN-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-120-10-36Q-JEN-TR
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±20ppm Crystal 10pF 150 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-120-10-36Q-JEN-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
150 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Load Capacitance
10pF