ECS-10-13-1XH
DigiKey Part Number
X999-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-10-13-1XH
Description
CRYSTAL 1.0000MHZ 13PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 MHz ±100ppm Crystal 13pF 3 kOhms HC-49/U
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-10-13-1XH Models
Category
Load Capacitance
13pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
3 kOhms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
1 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±100ppm
Height - Seated (Max)
0.530" (13.46mm)
Frequency Tolerance
±100ppm