PDUMH20NET2LX
DigiKey Part Number
PDUMH20NET2LX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMH20NET2LX
Description
PDU SWITCHED 1.9KW 120V 8 5-15/2
Connector - AC Input
NEMA 5-20P, NEMA L5-20P
AC Outlets
8
Connector - AC Output
NEMA 5-20R
Voltage - Input
100V, 120V, 127V
Housing Material
Metal
Mounting Type
Rack, Horizontal
Cord Length
12' (3.66m)
Current - Max
20A