XVM-315R9345-R
DigiKey Part Number
283-XVM-315R9345-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XVM-315R9345-R
Description
CAP MODULE 3.4F 315.9V
Detailed Description
3.42 F (EDLC) Supercapacitor 315.9 V Module 380mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
380mOhm
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Package / Case
Module
Capacitance
3.42 F
Size / Dimension
17.323" L x 14.843" W (440.00mm x 377.00mm)
Tolerance
-5%, +20%
Height - Seated (Max)
2.756" (70.00mm)
Voltage - Rated
315.9 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C