TVSL02V12C008
DigiKey Part Number
283-TVSL02V12C008TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-TVSL02V12C008CT-ND - Cut Tape (CT)
283-TVSL02V12C008DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TVSL02V12C008
Description
TVS DIODE 12VWM 19.4VC 0201
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.4V (Typ) Clamp 4A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
60W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
8.5pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
15.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.4V (Typ)