TV0820-3R0335-R
DigiKey Part Number
283-TV0820-3R0335-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV0820-3R0335-R
Description
CAP 3.3F 3V .075 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 75mOhm 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
3.3 F
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
75mOhm