TR/3216FF6.5-R
DigiKey Part Number
283-2550-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-2550-1-ND - Cut Tape (CT)
283-2550-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR/3216FF6.5-R
Description
FUSE BRD MT 6.5A 32VAC/VDC 1206
Detailed Description
6.5 A 32 V 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
TR/3216FF6.5-R Models
Category
Voltage Rating - DC
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
2.294
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.035" H (3.20mm x 1.60mm x 0.90mm)
Voltage Rating - AC
32 V
DC Cold Resistance
0.0086 Ohms