TR/3216FF15-R
DigiKey Part Number
283-TR/3216FF15-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-TR/3216FF15-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-TR/3216FF15-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR/3216FF15-R
Description
FUSE BOARD MOUNT 15A 24VDC 1206
Detailed Description
15 A 24 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
TR/3216FF15-R Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
150A
Melting I²t
25.5
Approval Agency
cULus
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.035" H (3.20mm x 1.60mm x 0.90mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0031 Ohms