TR/3216FF10-R
DigiKey Part Number
283-5280-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-5280-1-ND - Cut Tape (CT)
283-5280-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR/3216FF10-R
Description
FUSE BOARD MOUNT 10A 24VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 24 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TR/3216FF10-R Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
150A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
2.0
Part Status
Active
Approval Agency
CSA, cURus, UR
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.035" H (3.20mm x 1.60mm x 0.90mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0045 Ohms